poniedziałek, 26 maja 2008

                          W kilku zdaniach. Świetna książka, osobiście bardzo przypadła mi do gustu. Nigdy dotąd nie interesowałam się książkami rosyjskimi poza klasyką.

                          Z pozoru spokojne miasteczko, czyste, zadbane. Senne sanatorium. Pozory mylą, za kurtyną niewinności kryje się walka o władzę, terytorium i prestiż. Tu nie liczy się życie ludzkie, tu liczą się pieniądze. Zagadkę tajemniczych zgonów, może rozwiązać tylko jedna z kuracjuszek, a konkretniej Anastazja, moskiewski analityk policyjny....

                        Co będzie dalej i kto wygra, nie powiem. Ale mogę zdradzić, że czyta się jednym tchem. A ta książka zachęciła mnie do kupienia kolejnych części Lata z Kryminałem, po tak niskich cenach :)

Ocena:10/10
23:19, ksiazkownia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 maja 2008

                       Nowa recenzja po bardzo długiej przerwie. Dwie mniej pilne czekają w kolejce na lepsze czasy.

                       Sięgając po tą pozycję byłam bardzo ciekawa. Reklama robi swoje i bardzo działa na wyobraźnie. Gdy zobaczyłam książkę na żywo wiedziałam, że się jej nie oprę. Piękna okładka, dobry format i strony. Mówi się, że wygląd nie ma znaczenia, ale w książkach ma i to wielki... Tak więc to było zauroczenie.

                        Porozmawiajmy o wnętrzu, a nie o wyglądzie. Akcja porywa od pierwszych stron, śledzimy losy młodej pani szekspirolog, która jednocześnie jest reżyserką w teatrze Globe. Teatr płonie, a my wraz z Katharine jesteśmy zmuszeni uciekać przed bezwzględnym mordercą.

                       Fabuła bardzo ciekawa, treść wciągająca, a jednak pozostaje nikłe wrażenie podobieństwa do innej książki. Mam wrażenie, jakby książka, a raczej pomysły na bohaterów, czy  ich zachowania są chwilami bardzo podobne do "Kodu Leonarda da Vinci". To jest moja subiektywna opinia i zaznaczam, że uczucie to pojawia się czasami.

                      Cóż więcej, treść bardzo dopracowana. Kilka ciekawostek o dziełach Szekspira. Kilka faktów, kilka mitów. Całkiem dobra intryga. Szybka akcja, zaskakujące zwroty. Co więcej dodać?

                      Mogę się pochwalić, że odgadłam połowę zakończenia :). Reasumując stwierdzam, że była to bardzo przyjemna lektura, mimo iż momentami fabuła jakby utykała i mimo wymienionych wcześniej podobieństw.

Ocena: 8/10

23:15, ksiazkownia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 maja 2008

 

"Istnieje takie powiedzenie, że pesymiści to dawni optymiści, którzy poznali wszystkie fakty"

Ten cytat doskonale określa atmosferę książki. Bardzo ciężko mi napisać recenzję tej książki, gdyż trudno  jest ją ująć słowami.

Może zacznijmy od tego co uderza w tej książce- poczucie beznadziei, bieda, wegetacja ludzi, ponure okolice.

Treść strasznie przygnębiająca, a jednocześnie bardzo realistyczna. Autor stosuje bardzo dokładne opisy zachowań ludzi, bez niepotrzebnego upiększania i słodzenia. Sądzę, że właśnie to powoduje, że powieść staje się bliska i swojska, a bohaterowie sprawiają wrażenie mijanych przez nas codziennie osób. Według mnie społeczeństwo opisane w książce i realia życia są bardzo prawdziwe, to nie jest zwykła fikcja literacka, a obserwacje zapisane w słowach. 

 "Równie dobrze takim miejscem mogłoby stać się każde miasto w Polsce, a autorem tej historii ktoś zupełnie inny. "

W zupełności zgadzam się z powyższym zdaniem, bo mimo opisów ulic, placów czy parków, każdy z nas dopasuje sobie ten obraz do swojego miasta

Muszę przyznać, że dawno książka nie pochłonęła mnie aż tak bardzo. Przystępny język i interesująca fabuła, czy możliwość wyciągania wniosków z książki przemawiają tylko na korzyść "Króliczka"

Cóż dodać, gorąco polecam.

zdjęcie z biblionetka.pl

Ocena 10/10

16:27, ksiazkownia
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2
| < Maj 2008 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31