Blog > Komentarze do wpisu

"Karuzela uczuć" Jodi Picoult

"Przez osiemnaście lat rodziny Harte`ów i Goldów mieszkały po sąsiedzku, dzieląc ze sobą wszystkie radości i smutki życia. Ich dzieci były nierozłączne od kołyski; Chris i Emily wychowywali się razem, a więź między nimi stawała się coraz silniejsza. Może nawet zbyt silna... Kiedy nocną ciszę w obu domach rozdarł dzwonek telefonu, nikt nie mógł pojąć straszliwej prawdy. Emily zmarła od kuli rewolwerowej, a ranny w głowę Chris trafił do szpitala. O tym, czy to było samobójstwo, czy morderstwo, ma zdecydować sąd, ale nic nie przywróci dawnej przyjaźni między rodzicami obojga nastolatków."

Dla niewtajemniczonych recenzję tej książki powinnam zacząć od krótkiej historii. Otóż tytuł oryginału to "The Pact", jakże trafnie przetłumaczony i wydany w 2000 roku przez Świat Książki pt. "W imię miłości". Polowałam na tą książkę na aukcjach i polowałam, aż w końcu wydawnictwo Prószyński i S-ka zlitowało się nade mną i wydało ponownie książkę pod zmienionym tytułem. Pamiętajcie, że wydawca ten wykorzystał już ten tytuł w tłumaczeniu książki "Perfect Match".

Niestety tłumaczenia nie są u nas dobrą stroną. O ile pierwotny tytuł dało się znieść, o tyle ten drugi pasuje jak przysłowiowa pięść do nosa. "Karuzela uczuć", nasuwa ckliwe romansidło w stylu Danielle Steel( akurat nie miałam okazji czytać, ale moja rodzicielka się zaczytuje). Do tytułu pasuje tylko karuzela, wszak tam się dzieje zbrodnia.Niby uczucia też, ale nie takie cukierkowe jak nazwa sugeruje.

Już po rozpoczęciu wciąga mnie akcja pełna retrospekcji i wielu narratorów. Prawda widziana oczami Emily, Chrisa, czy prawnika Jordana. Cały czas zastanawiam się co wydarzyło się naprawdę i czy akcja będzie podobna do filmu( niestety na swoje nieszczęście rok temu tracąc nadzieję na wznowienie wydania obejrzałam film).

Gdy rodzice Chrisa wynajmują adwokata, wiem, że coś mi to przypomina. Opis Jordana- samotnego ojca i współpracującej z nim pani detektyw uruchamia szufladki w mojej głowie i tadaamm... Trójka bohaterów występowała już w książce pt. "Czarownice z Salem Falls". Chronologicznie tak naprawdę dwa lata później. Jest to chyba jedyny przypadek powtarzania się bohaterów u pani Picoult. Zwykle jedynym wspólnym punktem zaczepienia jest stan New Hampshire,który jest miejscem zamieszkania pisarki.

Piękna historia jak dużo można zrobić dla ukochanej osoby. Czytając historię Chrisa i Emily czuję zazdrość jak łatwo niektórym spotkać swoją idealną połówkę. Dziwi mnie  zachowanie Emily, wręcz irytuje. Mając przy sobie tyle bliskich osób nie wiedziała jak sobie pomóc, ale to tylko książka.

Książka opowiadająca piękną historię z masakryczną zbrodnią w tle. Pojawiają się rysy na cukierkowej przeszłości, mianowicie pedofilia. Jak kilkuminutowe zdarzenie może wpłynąć na całą resztę życia. Jak wymiar sprawiedliwości może pogrążyć człowieka na wiele miesięcy w więzieniu.

Wiele zwrotów akcji, które powinny bardzo zaskakiwać. Ja nie czuję się zaskoczona. Po tylu książkach tej autorki poznałam doskonale jej styl i stała się dla mnie przewidywalna. Widać wiele podobieństw, jednak mimo wszystko podoba mi się. Zranieni rodzice, walka o prawdę i historia z sądem w tle.

 

 

9/10

PS. Dla ciekawskich. Poszukując informacji do napisania tej recenzji natrafiłam na informację dotyczącą premiery  książki wydanej w 2008r pt. "Przemiana" (org. "Change of Heart"). Oficjalna polska premiera nastąpi 12.01.2010 roku.

Pamiętacie listę stworzoną jakiś czas temu? Oto aktualizacja. Kolorem zielonym są zaznaczone wydane u nas książki, a czerwonym te jeszcze nieprzetłumaczone.

Handle With Care 2009

Change of Heart 2008
Nineteen Minutes 2007
The Tenth Circle 2006
Vanishing Acts 2005
My Sister's Keeper 2004

Second Glance 2003
Perfect Match 2002
Salem Falls 2001
Plain Truth 1999
Keeping Faith 1999
The Pact 1998
Mercy 1996
Picture Perfect 1995

Harvesting the Heart 1993
Songs of the Humpback Whale 1992

Do kolekcji brakowało mi tylko jednej, teraz znowu dwóch. Tradycja, odrobina wolnego czasu zachęca do czytania "Dziewiętnastu Minut", jednak Zafon i wielu innych autorów dopomina się o swoją kolej.

sobota, 26 grudnia 2009, ksiazkownia

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Tucha, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/03 01:43:44
Już od dłuższego czasu planuję zacząć czytać Picoult i jakoś nie mogę się zebrać, od czego mam zacząć :)? Pozdrawiam
-
ksiazkownia
2010/01/04 22:33:49
Ja polecam zacząć od "Bez mojej zgody", chociaż równie dobre są też "W imię miłości", czy "Świadectwo prawdy". "Bez mojej zgody" przypada do gustu wielu osobom, które nie znały wcześniej tej autorki.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w czytaniu
-
Gość: , 178.73.63.*
2011/01/21 18:01:42
Ja najbardziej lubię "19 minut". Super książka. Tam też pojawia się Jordan i pani detektyw ale już jako żona...
-
Gość: ala, *.xdsl.centertel.pl
2011/07/15 15:30:04
Moim zdaniem ta książka jest świetna! Mnie od razu wciągnęła! Polecam
-
2012/10/14 13:08:42
po przeczytaniu czułam niedosyt ale pochłonęła mnie niesamowicie:-) Co prawda bardziej podobała mi się " W imię miłości" teraz zaczęłam "Drugie spojrzenie" już się nie mogę doczekać zakończenia:)
-
lipka02
2013/06/23 10:53:48
Przeczytałam tą książkę niedwano i bardzo mi się spodobała.Opis i jej recenzję możecie znaleźć także na moim blogu.

czytamtocodobre.blox.pl/2013/06/Karuzela-uczuc-Jodi-Picoult.html